PRZYRODNICZE INSPIRACJE POD CHMURKĄ

PRZYRODNICZE INSPIRACJE POD CHMURKĄ

„PRZYRODNICZE INSPIRACJE POD CHMURKĄ”

W naszym przedszkolu od roku szkolnego 2023/2024 czynimy starania mające na celu wzbogacenie i upiększenie ogrodu przedszkolnego.

Zgodnie z deklarowanym profilem artystyczno – ekologicznym włączamy dzieci w działania związane np. z montażem budek lęgowych dla ptaków,
z nowymi nasadzeniami kwiatów, krzewów hortensji i innych roślin. Każda grupa przedszkolna ma przydzielony mini – ogródek kwiatowo-warzywny. Posiadamy też małą szklarnię z pomidorkami.

Już po krótkim czasie zauważyliśmy, że opieka nad roślinami i troska
o przyrodnicze otoczenie naszego przedszkola wpływa na dzieci uspokajająco, rozwija ich zainteresowania, uczy cierpliwości i empatii. Nasza mini – hortiterapia, tj terapia ogrodem, stymuluje wszystkie zmysły, wspiera rozwój motoryki. Otaczanie się zielenią i roślinami korzystnie wpływa na sferę emocjonalną dzieci, kompetencje społeczne, łagodzi napięcia i zmniejsza stres.

Przebywanie dzieci na świeżym powietrzu połączone z działalnością ogrodniczą, to obecnie priorytet naszych działań, gdyż eksplorowanie świata wszystkimi zmysłami znacząco wpływa na rozwój intelektualny, zdrowie fizyczne i psychiczne przedszkolaków.  Pragniemy dalej rozwijać się w tym zakresie.

Anna Lewandowska Dyrektor PM 10 wraz z kadrą pedagogiczną

 

Zachęcamy do obejrzenia przygotowanego przez nas filmiku:

https://drive.google.com/file/d/1ciIx0nCL-_ekML0kb8c5iZP-X4C0eak3/view?usp=sharing